učení jízdy na snowboardu

24. ledna 2008 v 19:48 | em |  →snowboard←
Základní postavení pro jízdu na snowboardu je opravdovým základem. Základem, ke kterému se budete vždy vracet, základem, ze kterého je třeba vycházet i při těch nejsložitějších tricích a bohužel také základem, který dělá mnoha snowboardistům problémy, zvláště samoukům. Jde o neutrální polohu těla, která v jízdě nenutí snowboard nikam zatáčet. Vede tak ke stabilní jízdě s možností rychlé reakce např. na terénní nerovnosti nebo překážku v cestě.

Pokud jste zdatní lyžaři, pokuste se nyní od lyží zcela oprostit, protože snowboarding je zcela jiný druh pohybu. Návyky z lyžování by vám mohly cestu ke kvalitní jízdě na snowboardu "obohatit" o mnohé chyby a z nich vyplývající pády. Pokud jste na lyžích nikdy nestáli, učení se jízdě na snowboardu pro vás bude pravděpodobně jednodušší a rychlejší. Jízda na snowboardu je snadnější k naučení, než klasické sjezdové lyžování a pod kvalifikovaným vedením trvá výuka základů cca 4 hodiny.

Jak takový neutrální postoj vypadá?
První zásada základního postoje: Na snowboardu stojíme "bokem"
Přesněji řečeno, ramena a trup mají být kolmo na osu předního vázání (na rozdíl od lyží, kde je osa ramen na směr jízdy kolmo, na snowboardu ramena orientována takřka shodně se směrem jízdy) a jedině hlava se vytáčí přes přední rameno tak, abychom viděli, kam jedeme. Toto postavení těla je přirozené a v jízdě se takto udržuje přímý směr. Největším a také velmi častým prohřeškem proti této zásadě je přehnané vytočení ramen do směru jízdy. Snowboard má tendenci být rovnoběžný s osou ramen, a proto takto chybně nastavené tělo nám neposkytne ani stabilitu (protože prkno má tendenci neustále zatáčet) a ani možnost rychlé reakce (protože jezdec neustále vyrovnává zatáčení snowboardu, nemá čas ani možnost měnit rychle směr jízdy). Někteří zkušení snowboardisté, kteří mají tento zlozvyk opravdu zažitý, se s ním vcelku dobře vyrovnávají a při jízdě na sjezdovce jim nečiní výraznější potíže. Je ale zásadní překážkou pro jakékoliv skoky nebo jiné freestylové prvky- při výskoku se prkno "srovná" s rameny a následuje podklouznutí a pád na zadek nebo při nejlepším vyrovnávání prkna a nestabilní let.

Druhá zásada:
Váhu máme na přední noze

Váha na přední noze (cca 60%) umožní jezdci plynulé a rychlé zatáčení. Naopak váha na zadní noze v extrémním případě jakékoliv zatáčení znemožní a následuje zrychlení snowboardu a nevyhnutelný pád.

Třetí zásada: Pokrčená kolena, rovná záda
V pokrčených kolenou lépe vyrovnáváte terénní nerovnosti a nižší těžiště také příspívá k celkově stabilnější a plynulejší jízdě (nehledě na to, že padáte z menší výšky). Adekvátní volnost v kolenou také pomůže zamezit zranění - např. při neočekáváném najetí na terénní nerovnost nebo při dopadu menšího skoku. Je ovšem důležité si neplést pokrčená kolena a snížené těžiště s ohnutím v kyčlích. Tím sice snížíte těžiště, ale zároveň přenesete část váhy nad přední hranu místo nad osu snowboardu, kde má být. Ohnutí v kyčlích také zamezí účinému přenosu pohybu ramen na snowboard a tak znesnadní správné zatáčení.

Čtvrtá zásada:
Ruce uvolněné, podél těla

Protože ruce nejsou pro jízdu na snowboardu tak důležité jako nohy a zbytek těla, je mnoho doporučení, kde a jak držet ruce. Nejčastějším je "kytara" - přední ruka ukazuje ve směru jízdy a zadní je u břicha. Možná o něco lepší (ale určitě také elegantnější) je mít zádní ruku lehce před tělem - lépe tak rozložíte váhu. Při jízdě se snažíme držet ruce v klidu a máchání pažemi a jejich celkový neklid jsou známkami špatné techniky jízdy.

Pátá zásada: Snowboard řídíme rameny a přenášením váhy na hrany
V tomto bodě už lehce přecházíme k technice jízdy, ale vychází ze základního postavení. Obecně v jízdě platí, že kam směřuje naše přední rameno (a ruka), tam má snowboard po chvíli tendenci zatáčet (máme-li váhu na přední noze). Když toto podpoříme ještě lehkým přenesením váhy na hranu, snowboard nám zatočí. K technice základního oblouku se ještě v naší škole vrátíme. Chtěla jsem jen ukázat, jak důležité je dodržovat ony čtyři zmíněné zásady základního postavení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mike Vašíček Mike Vašíček | Web | 18. února 2009 v 18:03 | Reagovat

mas to tu super ten tvuj clanek me naucil snowboardovat plosim dej mi nejakej clanej na muj web dik

2 alda alda | 3. února 2011 v 16:38 | Reagovat

jo díky za  info

3 Renata Hartmanová Renata Hartmanová | E-mail | Web | 7. února 2011 v 12:07 | Reagovat

Zdravím, a děkuji za stručné a jasné vysvětlení základů jízdy na snowboardu.
R: )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama